Race Results 2012 


 Race results compiled by Ivan Blecher and Owen Judge
2006 results 2007 results 2008 results 2009 results 2010 results 2011 results

       If your time is not shown, please e-mail Ivan Blecher and he will post it.

          If anyone runs a PR in a race let Ivan know, and he will note it next to your finishing time.\\\\

Boston University Mini-Meet 1 Miler
Dec 30                                        Boston           

Susan Stirrat

       7:04

Colonial Winter Series 3.5 Miler
Dec 30                                Abington           

Lenny Busa

      37:09

Ann Marie McDonald

      51:15

Colonial Winter Series 4 Miler
Dec 23                                Abington           

Lenny Busa

      30:14

Ann Marie McDonald

      58:02

Marathon Sports Jingle Bell 5K
Dec 16                                Somerville              

Charles Conley

      22:41

Adrienne Ramsey

      24:32

Christina Pickering

      24:55

Erin Joyce

      25:25

Courtney Goodwin

      27:32

Jen Olivieri

      27:33

Ed Orlinski

      27:33

Diane Shepard

      28:05

Nicole O'Neill

      28:16

Patrick O'Neill

      28:17

Michael Broderick

      28:53

Josh Nemzer

      30:05

Tom McManus

      30:16

Ruth Anne McManus

      30:17

Jen Hartford

      30:45

Lana Popova

      31:12

Lauren Woronowich

      31:14

Rich Feilteau

      32:01

Carol Keane

      33:14

Allison Walsh

      33:53

Colonial Winter Series 4 Miler
Dec 16                                Abington              

Lenny Busa

      30:27

Ann Marie McDonald

      59:17

Walters 5K
Dec 9     W. Roxbury              

Bob Hannon

      22:32    3rd Div.

Lenny Busa

      22:34

John Cunniffe

      24:40

Bob Gaudet

      27:50

Dolly Rockwell-Andrada

      29:18

Irene Aurilio

      30:53

Charlotte Cuneo

      38:03

Winter Classic 5K
Dec 9            Cambridge             

Lisa Motta

      20:37    1st Div.

Terry Buchmiller

      23:06    3rd Div.

John Motta

      23:28

Santa Run 5K  (All run in full Santa Suits)
Dec 8                                            New Bedford                

Participants

Theresa Cidlevich

     

Steve Cidlevich

     

Tracey Cidlevich

     

Andrea Leverentz

     

Joanne Morris

  

Joe Perdicaro

   

Monica Manning

     

Bobby Grant

    

Pat Carroll

     

Kathleen Casey

     

Stacie Cohane

     

Jorge Espada

     

Melissa Rideout

     

Carla Smith

     

Bobby Didrikson

     

Jack Roman

     

Ivan Blecher

     

Assault on Mt. Hood 3.6 Miler
Dec 8                                Melrose                 

Steve Murray

      25:49

Jane Hoffman

      27:00    1st Div.

Jen Melkonian

      30:38

Cindy Jolliemore

      31:16

Terri Murray

      33:20

Yulefest 5K
Dec 2       Cambridge                    

Jim Provenzano

      20:43

Maureen Lamie

      20:46    1st Div.   PR

Jim Pike

      21:25

John Sheehy

      22:24

Morrison School 5K
Dec 2                  Braintree                    

Tina Karas

      28:14

Monica Manning

      29:38

Holiday Hustle 5K
Dec 2               Newton                     

Joanne Morris

      28:24    1st Div.

Phil Hailer

      36:14

Colonial Winter Series 4 Miler
Dec 2                                Abington                     

Lenny Busa

      31:01

Catholic Academy 5K
Dec 1                    S. Boston                      

Brendan Nee

      19:56

Josh Nemzer

      21:06    3rd Div.

Gerry Cody

      21:45    2nd Div.

Gina Fiandaca

      22:06    2nd Female Overall/1st Div.  PR

Sara Lupica

      22:10    3rd Female Overall/ 2nd Div.

Tom Eggers

      23:14

Joe McCarthy

      24:32    1st Div.

Michelle Doherty

      24:49    3rd Div.

Billy McLeod

      25:24    3rd Div.

Laura Walsh

      25:55

Joanne Morris

      27:10    1st Div.

Tina Karas

      28:00

Harry Parsekian

      29:59    2nd Div.

William Griffin

      31:56

Mary Scherr

      32:21    3rd Div.

Monica Manning

      39:11

Patty McCarthy

      40:39

Owen Judge

      40:46

Mike McEleney

      43:36

Jolly Jaunt 5K
Dec 1           Taunton                            

Dave Lamoureux

      18:06    1st Overall

Kristy Lamoureux

      24:16    3rd Female Overall/ 2nd Div.

Gnrcyo Ho Ho 5K
Dec 1               Norwood                           

Lenny Busa

      22:33

Lisa Morrissey

      24:54

Tough Turkey Trot 10 Miler
Nov 25                        Marlboro                            

Kevin Shaughnessy

    1:19:54

Turkey Trot 5K
Nov 22         Concord, Ma.                            

Mary Scherr

      31:52    2nd Div.

Kroghs 5K
Nov 22    Starta, N.J.                            

Reno Stirrat

      17:00    1st Div.

Susan Stirrat

      22:13    1st Div.

Tiger Turkey Chase 5 Miler
Nov 22                            Easton                             

Lito Jaco

      33:04

Lisa Motta

      33:23    1st Div.

Kara Bowen

      34:15    2nd Div.

Sara Lupica

      35:17    2nd Div.

John Motta

      38:40    PR

Jess Ivanoski

      40:49

Kerry Belski

      40:50

Wild Turkey 5 Miler
Nov 22               Salem, Ma.                             

Paul Carruccio

      34:12    2nd Div.

Gina Fiandaca

      37:06    3rd Div.

John Gilman

      42:29

Dreamcatcher 5 Miler
Nov 22                 Weymouth                            

Maureen Lamie

      34:36    2nd Div.

Joe Rooney

      36:04

John Hubbard

      37:13

Kevin Shaugnessy

      37:13

Lenny Busa

      38:33

Mike Sullivan  (Weymouth)

      40:31

Tom Eggers

      40:46

David Cummings

      41:55

Maryann Symanowicz

      42:03

Rick Nichols

      42:18

James Walsh

      42:24

Steve Folan

      42:47

Michelle Doherty

      43:56

Ed Orlinski

      44:13

Ed Glora

      44:58

Dave Hunter

      45:13

Carol Whalen

      45:17

Judy Callahan

      45:44

Denise Donovan

      46:16

Dana Barrett

      47:05

Glen Mullen

      47:49

Kelly Fitzgerald

      48:19

Annmarie MacKinnon

      50:08

Bea D'Angelo

      50:13

Tricia Sprague

      50:42

Kevin Kelly

      51:00

Dennis Doherty

      51:41

Monica Manning

      51:45

Susan Manning

      51:49

Rob Tyrrell

      53:34

Ann Marie McDonald

    1:09:00    3rd Div.

Dreamcatcher 2 Miler
Nov 22                 Weymouth                            

Billy McLeod

      16:14    1st Div.

Gobble, Gobble, Gobble 4 Miler
Nov 22                                   Somerville                            

Steve Murray

      26:21

Donald Hess

      27:48

Mike Rezendes

      32:41

Terri Murray

      33:26

Rich Feilteau

      33:43

Bob Gaudet

      38:46

Jeff Tassi

      39:46

Danielle Murphy

      40:41

Feaster Five Miler
Nov 22       Andover                            

John Goodwin

      29:26

Dennis Reidy

      38:31

White River Marathon
Nov 19                  
Cotter, Arizona    

Brian Harrifeld

    3:31:50

Philadelphia Marathon
Nov 18                                  
Qualified Boston****     

Jon Hume

    3:02:42****

Noel Robinson (The Baker) 5K
Nov 18                                S.  Boston                              

John Goodwin

      18:20    1st Overall

Kate Klim

      19:07    1st Female Overall

Brendan Nee

      19:57

Jesus Fuerte

      19:59

Steve Murray

      20:17

Matt Coughlin

      20:25

Kevin Griffin

      20:32

Kieran McAllen

      20:44

Jane Hoffmann

      21:12

Maureen Lamie

      21:15

Jim Provenzano

      21:22

Jim Pike

      21:25

Jerry Rufo

      21:31

Bryan Van Dorpe

      21:56

Lisa Cali

      21:58

Mike Mulrooney

      22:38

Leanne Tierney

      22:39

Greg Keefe

      22:41

Jon Fisher

      22:49

Alexandra Schmidt

      22:56

John Sheehy

      23:02

Winn Gatewood

      23:06

Ian Coll

      23:20

Neil McGonagle

      23:41

Kate Plourd

      23:56

Jen Melkonian

      23:58

Jorge Espada

      24:11

Joe McCarthy

      24:16

Ivan Blecher

      24:33

Liz O'Shea

      24:42

Colleen Cheney

      24:48

Bernie Alcock

      25:39

Joanne Morris

      26:05

Donnalee Guerin

      26:28

Gerry Smyth

      26:40

Gertie Kelly (Baker Girlfriend)

      30:58

Bonnie Conrad

      31:03

Jack Roman

      31:18

Mary Martini

      32:24

Mary Scherr

      32:41

Carol  Keane

      33:34

Bridget Day

      53:23

Owen Judge

      57:01

George Gormley

      57:02

Ironman Arizona Triathlon
Nov 18                     Tempe, Arizona              

2.4m swim/ 112m bike/ 26.2m run                                     

Bob Pugsley

   16:20:04

Turkey Trot 4 Miler
Nov 18             Norwood                              

Lisa Motta

      26:50    2nd Div.

Bob Hannon

      29:32    1st Div.

John Motta

      31:39

Johnice Graham

      31:45

Lisa Morrisey

      32:01

Linds Chiofar

      37:15

Irene Aurilio

      39:57

Will McGonagle  (age 10)

      49:00

Pam McGonagle

      49:03

Ann Marie McDonald

      54:54    1st Div.

Myles Standish Marathon
Nov 17                       Plymouth                              

Josh Nemzer

    3:40:27

James Walsh

    4:20:34

Betsy Higer

    4:22:14

Tom Eggers

    4:50:06

Best Buddies 5K
Nov 17          Milton                              

Steve Murray

      20:11

Alexandra Schmidt

      21:47

Henry Stankiewicz

      22:39

Terri Murray

      24:58

Jeanne Schmidt

      32:33

Linda Chiofar

      34:35

Mike Barry

      46:52

Joannie Jaxtimer

      50:24

Michael Jaxtimer-Barry

      50:25

BigEd.Org 3 Miler
Nov 17      Deer Island, Winthrop                              

Kate Klim

      18:36    1st Overall

Plymouth River Elementary 5K
Nov 17                                   Hingham                               

Billy McLeod

      22:57    1st Div.

Ann Marie McDonald

      38:23    1st Div.

Beirut Marathon
Nov. 11           Beirut, Lebanon            
Qualified Boston****   

Hassan Haydar

    3:27:10****

Chilly Half-Marathon
Nov 11                Newton                                 

Betsy Higer

    1:59:29

James Walsh

    1:59:44

Mary Scherr

    2:36:17    2nd Div.

Karen Whitbeck

    2:36:59

5 Miles Home
Nov 11         Raynham                                  

Reno Stirrat

      29:00    2nd Overall/ 1st Div.

Patrick O'Neill

      34:48

Lisa Motta

      34:59    1st Div.

Susan Stirrat

      38:00    2nd Div.

John Motta

      40:11

Nicole O'Neill

      45:40

Edaville Rail Run 5 Miler
Nov 10                         Carver                                      

Brendan Nee

      33:29

Jane Hoffmann

      35:22    3rd Female Overall/ 1st Div.

Jim Provenzano

      36:31

Lenny Busa

      37:29

Jen Melkonian

      40:08

John Motta

      41:05

Ed Orlinski

      41:44

Maryann Symanowicz

      41:50

Jen Bagni

      51:14

Doggy 5K
Nov 10     S. Boston                                      

Susan Gill & (Sammy)

      31:04

Camy 5K
Nov 10     Walpole                                      

Mike St. George

      21:16

Theresa Cidlevich

      27:00    1st Div.

Steve Cidlevich

      29:08

Richie Seale

      32:17

Mike Chaisson

      33:14

Ivan Blecher

      33:14

Manchester City Marathon
Nov 4                         Manchester, N.H.               

Ben Schwartz

    3:30:14

Falmouth in the Fall 7 Miler
Nov 4                                        

Lisa Morrissey

      58:20

Tina Karas

    1:01:53

Jen Salman

    1:02:05

Jane Bagley

    1:03:14

Susan Gallagher

    1:12:40

Ian Coll

    1:13:03

Monica Manning

    1:13:58

Mary Scherr

    1:20:09

Karen Whitbeck

    1:21:53

Katie Lynch Half-Marathon
Nov 4                            Newton              

Hassan Haydar

    1:31:04    2nd Div.

Jeff Duryea

    1:43:40

Maureen Tighe

    1:52:06

Michelle Dannaher

    1:54;47

James Walsh

    1:57:15

Betsy Higer

    2:00:29

Jen Bagni

    2:22:45

Boys & Girls Club 5K
Nov 4                    Watertown            

Harry Parsekian

      32:11

Weymouth Heights 5K
Nov 4                    Weymouth           

Ann Marie McDonald

      45:05

One Lucky Guy Half-Marathon
Nov 4                             Newburyport        

Holly Madden

    1:25:55    2nd Overall/ 1st Division

Jill Wilson

    1:57:39

Stone Cat Trail 50 Miler
Nov 3                      Ipswich                

Dave Dobrindt

    9:26:55

Steve Murray

    9:26:57

Leanne Tierney

   10:35:23

Jim Provenzano

   10:37:52

Lauren Reid

   12:15:58

Stone Cat Trail Marathon
Nov 3                          Ipswich                 

Jen Melkonian

    4:27:38

Pat Dobrindt

    5:11:24

Terri Murray

    5:15:52

Joanne Morris

    6:23:12

Run For All Ages 5K
Nov 3                    Wakefield                 

Reno Stirrat

      17:54    1st Div.

Susan Stirrat

      23:13    2nd Div.

Ann Marie McDonald

      41:24    1st Div.

5K2Play
Nov 3      S. Boston                 

Bill Sinnott

      25:06

John Goslin Memorial 5K
Nov 3                     Hanover                

Tricia Sprague

      29:05

Maureen Moroney

      31:12

Jack Roman

      32:20

Marine Corp. Marathon
Oct 28                               

Matt Kelsch

    3:44:02

Bill Condon

    3:49:30

Jonny Walsh

    4:12:11

Meghan Flynn

    4:06:59

Christine Mandell

    4:29:20

Jen Penton

    4:39:36

Gerald Carey

    5:04:35

Cape Cod Marathon
Oct 28                               
Qualified Boston****

Reno Stirrat

    2:58:34****

Hassan Haydar

    3:26:30****    1st Div.

Bethany Maylone

    3:32:13****

Josh Nemzer

    3:49:06

Kate Plourd

    3:59:15

Susan Stirrat

    4:03:01****

Bob Gaudet

    4:53:05

Phil Hailer

    4:58:51

Steve Pugsley

    5:53:25

Monster Dash 5K
Oct 28            Milton                

Tom Griffin

      21:05

Billy McLeod

      24:05    1st Div.

Emily Dobrindt    (age 10)

      30:18

Maureen Fitzgerald

      32:44

Ethan Dobrindt   (age 8)

      36:50

Emerson Dobrindt   (age 6)

      39:27

David Dobrindt

      39:28

Busa Bushwhack Trail 10 Miler
Oct 28                               Framingham               

Chris Forti

    1:17:34

Jane Hoffmann

    1:30:47    1st Div.

Chris Harrison

    1:54:25

Busa Bushwhack Trail 5.3 Miler
Oct 28                               Framingham               

Tom Donovan

      54:08

Ashland Half-Marathon
Oct 28                 Ashland, Ma.                  

Jim Pike

    1:42:44

Michelle McHugh

    1:58:20

Tracy Abber

    2:00:55

Fall Classic 10K
Oct 28           Canton                        

Kelly Morrill

      48:41

Monica Manning

    1:05:52

Susan Manning

    1:05:58

Jack Roman

    1:08:02

Karen Whitbeck

    1:25:02

Fall Classic 5K
Oct 28           Canton                        

Lenny Busa

      21:57    2nd Div.

Cape Cod Half-Marathon
Oct 27                  

Hassan Haydar

    1:31:04    1st Div.

Maureen Lamie

    1:35:38    3rd Div.

Christina Pickering

    1:38:58

Henry Stankiewicz

    1:48:46

Paul Hudson

    1:54:40

Jen Kelly

    2:09:28

Karen Whitbeck

    2:45:34

Ollie Youth 1/2 Miler
Oct 27                S. Boston   

Ryan Shields    (age 7)

       3:26    1st Overall

Devil's Chase 6.66 Miler
Oct 27                   Salem, Ma.   

Gina Fiandaca

      52:04

Jeff Duryea

      52:31

Maureen Tighe

      55:18

Michelle Dannaher

      55:51

Carla Smith

    1:03:25

Stacie Cohane

    1:03:50

Paula Ward

    1:04:00

Kathleen Casey

    1:04:16

Sara Traweek

    1:08:20

Sleepy Hollow 5K
Oct 27              Hingham 

Ann Marie McDonald

    1:04:12    3rd Div.

Rock N' Roll Marathon
Oct 21             St. Louis, Mo.   

Diane O'Sullivan

    4:37:50

Crossroads 5K
Oct 21          Natick   

Greg Keefe

      23:30

Donnalee Guerin

      25:37

Boston Firefighters 10K
Oct 21                  Dorchester   

George Cataldo

      41:30    2nd Div.

Kevin Griffin

      42:40

Jesus Fuerte

      42:58

Matt Coughlin

      43:15

Jane Hoffmann

      44:09    1st Div.

Andrew Walsh

      44:15

Sara Lupica

      45:38    3rd Div.

Pat Doherty

      46:53

Jen Hopkins

      46:56

Bob Hannon

      47:55

David Higgins

      48:01

Jon Fisher

      48:03

Pat Brophy

      49:48

Tanya Gillick

      49:52

Cindy Jolliemore

      50:33

Steve Folan

      52:32

Antonia Mendieta

      53:03

Jorge Espada

      53:18

Dan Fullam

      53:55

John Flaherty  (Dorchester)

      54:01

Andrea Leverentz

      54:18

Heidi Price

      54:41

Michael Broderick

      54:45

Jen Salman

      55:10

Tina Karas

      56:36

Diane DeChellis

      56:51

Ellen Fullam

      57:57

Jack Graney

      58:19

Carla Smith

      58:41

Glen Mullen

      59:38

Ed Grace

      59:51

Maureen Moroney

      59:52

Stacie Cohane

    1:00:12

Jane Deery

    1:00:49

Annmarie MacKinnon

    1:01:00

Kathleen Casey

    1:02:38

Kelly Fitzgerald

    1:02:55

Braegh Fitzgerald  (age 14)

    1:02:55

Jack Roman

    1:03:47

Irene Aurilio

    1:04:40

Maureen Griffin

    1:04:43

Susan Manning

    1:06:48

Monica Manning

    1:06:48

William Griffin

    1:06:49

Mary Scherr

    1:07:26

Bob Didrikson

    1:11:20

Patty McCarthy

    1:32:30

Owen Judge

    1:32:37    3rd Div.

Baystate Marathon
Oct 21               Lowell            
Qualified Boston****

Hassan Haydar

     3:14:32****   2nd Div.

Alexandra Schmidt

     3:25:04****   

Steve Murray

     3:32:18

David Dobrindt

     3:32:20

Manny Paula

     3:37:08****

Michael Sullivan   (Weym.)

     3:48:44

Kate Toye

     3:58:36

John Motta

     4:06:36

Dave Cummings

     4:30:03

Steve Cidlevich

     5:19:43    PR

Heather Zaykowski

     5:40:25

Baystate Half-Marathon
Oct 21                       Lowell           

Pam Manley

    1:30:15    1st Div.

Michael Martin  (Norwood)

    1:32:12

Brian McCarthy

    1:32:37

Brendan Nee

    1:32:44

Gina Fiandaca

    1:42:23

Jen Melkonian

    1:48:13

Theresa Cidlevich

    2:13:03

Blimblers Bluff 50K Trail Run
Oct 21                             Guilford, Ct.           

Roy Van Buren

    7:01:01    PR

Cause For Paws 5K
Oct 21                 Quincy

Carolyn Shea

      23:12    1st Div.

Billy McLeod

      23:51    2nd Div.

Mt. Washington Bank 5K
Oct 21                     S. Boston

Bryan Van Dorpe

      21:46    2nd Div.

Mike Mulrooney

      22:33

Bonnie Conrad

      29:17

Harry Parsekian

      29:22

Ann Marie McDonald

      41:38

Mission Hill 5K
Oct 20          

Bill Sinnott

      21:18    1st Div.

Joshua's 5 Miler
Oct 20           Scituate   

Holly Madden

      31:01    1st Female Overall

Kate Klim

      31:12    2nd Female Overall/ 1st Div.

Kevin Shaughnessy

      34:21    2nd Div.

Lenny Busa

      36:35

Tina Karas

      45:56

Jen Salman

      49:54

Jane Deery

      49:59

Monica Manning

      50:36

Ann Marie McDonald

    1:10:13    1st Div.

Amica Marathon
Oct 14           Newport, R.I.          
 Qualified Boston****

Bill Sinnott

    3:33:47****

Jeff Andrada

    4:06:30

Amica Half-Marathon
Oct 14           Newport, R.I.         

Kaitlyn Wroblewski-Sweeney

    1:57:03

Heather McLoughlin

    2:06:24

Tracey Abber

    2:06:59

Jack Graney

    2:13:22

Glen Mullen

    2:14:47

Paddy's Pub 3 Miler
Oct 14                 Newton

Holly Madden

      17:55    2nd Div.

Christina Pickering

      20:42

Greg Keefe

      22:32

Joanne Morris

      24:11 

Donnalee Guerin

      24:49

Octoberfest 5K
Oct 14       Cambridge

Jim Provenzano

      20:14 

Ted Resnikoff

      20:42 

Maureen Lamie

      21:14    1st Div. 

Leanne Tierney

      22:25    2nd DIv.

Roy Van Buren

      23:52

Jim Sweeney

      31:46

S.F.X. 5K
Oct 14    Weymouth

Bea D'Angelo

      32:17    2nd Div. 

Baltimore Marathon
Oct 13            
   Maryland

Andrea Leverentz

    4:13:35    PR

Hartford Marathon
Oct 13            
   Connecticut

Pacharo Mede

    3:40:26

Hartford Half-Marathon
Oct 13            
   Connecticut

Jon Willner

    1:29:17

Stacy Rodriguez

    1:57:14

Kayla's 5K
Oct 13      Plymouth
        

Reno Stirrat

      17:41    3rd Overall/ 1st Div. 

Susan Stirrat

      22:31    1st Div. 

Get Your Rear In Gear 5K
Oct 13                          S. Boston 
        

Kristen Patneaude

      24:09    1st Div. 

Billy McLeod

      25:25    1st Div. 

Laura Walsh

      25:47

Tufts 10K
Oct 8    Boston 
        

Pam Manley

      39:32 

Joanne Morris

      50:28    3rd Div.  

Stacy Rodriguez

      52:34  

Jill Wilson

      52:38  

Kelly Fitzgerald

      58:19  

Theresa Cidlevich

      59:07  

Roberta Allison

    1:09:45  

Ann Marie McDonald

    1:33:28

Bea D'Angelo

    1:48:05

Chicago Marathon
Oct 7             Chicago, Illinois 
         Qualified Boston***

Kevin Griffin

    3:26:12

Jeff Duryea

    3:35:08        PR

Linda Marie-O'Connor

    3:35:43***    PR

Tom Griffin

    3:36:49

Joe Rooney

    3:43:36

Emma Baumgartner

    3:45:09        PR

Kevin Weldon

    5:07:03

Crista Oppenheim

    5:08:40

Alison Peters-Stowell

    5:08:40

B.A.A. Half-Marathon
Oct 7                      Boston 
        

Erin McDonald

    1:27:25    3rd Div.

Vincent Corso

    1:27:45

Steve Murray

    1:31:39

Matt Kelsch

    1:32:27

Brendan Nee

    1:32:35

Jim Provenzano

    1:33:27

Michael Martin

    1:34:12

Ali Schmidt

    1:35:10

Barry Woods

    1:35:45    2nd Div.

Lisa Motta

    1:35:46    2nd Div.

Gerry Rufo

    1:36:19    3rd Div.

Dave Dobrindt

    1:37:07

Jane Hoffmann

    1:37:35    3rd Div.

Lauren Myers-Johnson

    1:37:58

Sara Lupica

    1:40:58   

Bethany Maylone

    1:41:11

Tim Lund

    1:42:35    PR

Livio Ferrara

    1:42:36

Kate Plourd

    1:44:56

Cathy Breen

    1:45:04

Jonny Walsh

    1:45:30

Carolyn Shea

    1:46:27    3rd Div.

Cindy Jolliemore

    1:48:41

Tanya Gillick

    1:48:50

William Condon

    1:51:40

Ivan Blecher

    1:51:59    2nd Div.

Kaitlyn Wroblewski

    1:52:00

Greg Keefe

    1:52:45

Mike Scannell

    1:52:50

Betsy Higer

    1:55:29

James Walsh

    1:55:42

Jorge Espada

    1:55:45    3rd Div.

Ed Orlinski

    1:56:02

Neil McGonagle

    1:56:18

Paul Joseph

    1:56:50

Jill Wilson

    1:57:44

Ed Glora

    1:59:02

Ian Coll

    1:59:28

Patti Dobrindt

    1:59:47

Mike Broderick

    2:01:48

Howard Lurie

    2:02:07

Alisa Nemzer

    2:03:06

Heidi Price

    2:04:12

Donnalee Guerin

    2:06:54

Terri Murray

    2:07:21

Lisa Monahan

    2:08:21

Bob Gaudet

    2:10:24

Laura Walsh

    2:11:34

Dennis Mc'Anulty

    2:13:08

Judy Callahan

    2:13:09

Theresa Cidlevich

    2:13:19

Carla Smith

    2:13:37

Pat Carroll

    2:15:07

Paula Ward

    2:21:44

Steve Cidlevich

    2:22:12

Jen Mitchell-Hartford

    2:24:51

Maureen Griffin

    2:25:08

Maureen Moroney

    2:25:08

Jen Bagni

    2:26:00

Patrick Quirke

    2:26:46

Nancy Bulger

    2:28:12

Jean Marie Carabuena

    2:29:01

Mary Scherr

    2:36:31

Joe Palladino

    2:37:15

St. George Marathon
Oct 7               St. George, Utah  
        

Jen DeSimone

    3:54:04

Smegs Legs 5 Miler
Oct 6                 Quincy  
        

Bryan Van Dorpe

      36:33    2nd Div.

Billy McLeod

      39:28    1st Div.

Joanne Morris

    1:03:09   1st Div.

Ann Marie McDonald

    1:12:47   1st Div.

Portland Marathon
Oct 6                Oregon   
       

John Cunniffe

    3:59:15

Berlin, Marathon
Sep 30            Germany              
Qualified Boston***

Sanjay D'Souza

    2:58:28***    PR

Cranberry Harvest Half-Marathon
Sep 30                                   Harwich
        

John Motta

    1:53:16    PR

James Walsh

    1:57:12

Dave Cummings

    1:58:24

Betsy Higer

    1:59:50

Smuttynose Rockfest Half-Marathon
Sep 30                Hampton Beach, N.H. 
        

Kevin Griffin

    1:36:13

Kyla Donnelly

    1:41:54

Sarah Atiya

    1:45:25

Bob Hannon

    1:47:23

Ivan Blecher

    1:51:28    2nd Div.

Maureen Tighe

    1:56:07

Michelle Dannaher

    1:56:25

Andrea Leverentz

    1:56:57    PR

Mike MacNeil

    2:00:43

Jen Penton

    2:13:09

Forget Me Not  5K
Sep 30           Braintree  
        

Billy McLeod

      23:57    2nd Div.

Jack Kirouac 5K
Sep 30           Lowell  
        

Reno Stirrat

      17:29    2nd Div. 

Holly Madden

      18:45    2nd Div.  

Susan Stirrat

      23:24  

Joanne Morris

      25:21  

Meredith Morris

      31:45

Harvest 10K
Sep 30     Easton  
        

Sara Lupica

      46:11    2nd Div.

Kerry Belski

      52:49

Vermont 50 Mile Muddy Trail Run
Sep 29                             
Brownsville, Vt.     

Leanne Tierney

   11:45:52

Roy Van Buren

   11:45:42

New Hampshire Marathon
Sep 29             Newfound Lake, Bristol, N.H. 
        

Dwane Morgan

    3:08:41

Neil Shapiro Memorial 5K
Sep 29                         Winthrop  
        

Paul Caruccio

      19:23    1st Div.  

Casey 5K
Sep 29     Norwood   
        

Julie McDonough

      42:40 

Lucero 5K
Sep 23     Newton   
        

Fred Grosso

      55:12    2nd Div. 

Nantasket Triathlon
Sep 23                  Hull              

.25m swim/ 10m bike/ 3.1m run                                     

Dave Lamoureux

      55:06

Jon Fisher

    1:12:45

Patrick Doherty

    1:13:35

Colleen Cheney

    1:23:22

Maureen Moroney

    1:40:05

Miles For Liam 5K
Sep 23           Norwood  
        

Brian Batchelor

      21:57    2nd Div.

Theresa Casey

      39:54

Brian Honan 5K
Sep 23           Allston    
        

Brian Batchelor

      21:27   

Mike MacNeil

      24:00

Seth McCoy

      30:50

Michele Audet

      36:14

Bill Smith

      43:40

Wilmington Half-Marathon
Sep 23            
        

John Cunniffe

    1:48:01

Bernie's 3 Miler
Sep 23         Dedham   
        

Pam McGonagle

      28:32

Ann Marie McDonald

      40:47

Zooma Half-Marathon
Sep 22            
   N. Falmouth      

Leanne Tierney

    1:52:16

Jen Melkonian

    1:54:27

Joanne Morris

    2:02:32    1st Div.

Zooma 10K
Sep 22   
  N. Falmouth      

Susan Gallagher

    1:02:49

Wicked Half-Marathon
Sep 22            
  Salem, Ma.   

Brendan Nee

    1:31:03    PR

Kevin Griffin

    1:32:57

Kieran McAllen

    1:36:24

Jim Pike

    1:42:00

Allison Walsh

    1:44:06

Erica Costanzo

    1:50:52

Sharkfest 1500 Meter Swim
Sep 22            
              Boston

Tom Scannell

      25:59

Westwood 5K
Sep 22            
  

Ivan Grabowski

      18:46    2nd Overall/ 1st Div.

Jen Egan

      22:26    2nd Div.

Thompson Island 4K
Sep 20            
Boston Harbor   

Patrick Doherty

      16:58

Patrick O'Neill

      17:13

Nicole O'Neill

      20:59

Pisgah Mountain Trail 50K
Sep 16            
    Chesterfield, N.H.      

Jim Provenzano

    7:14:32

Leanne Tierney

    7:16:05

Pisgah Mountain Trail 23K
Sep 16            
    Chesterfield, N.H.      

Jen Melkonian

    2:40:04

Allstate Half-Marathon
Sep 16            
E. Boston/Revere      

Kevin Griffin

    1:32:10    3rd Div.

Ali Schmidt

    1:34:14

Paul Caruccio

    1:36:21    1st Div.

Kevin Shaugnessy

    1:37:46

Bethany Maylone

    1:40:32

Sarah Atiya

    1:42:44

Gina Fiandaca

    1:50:02

Ivan Blecher

    1:51:04    1st Div.

Dan Fullam

    2:06:48

Ellen Fullam

    2:21:42

Nahant 30K
Sep 16     
      

Reno Stirrat

    2:04:01    1st Div.

Joe Rooney

    2:30:20    2nd Div.

Ed Kelley

    2:41:18

John Cunniffe

    2:43:09

Susan Stirrat

    2:44:49    1st Div.

Jen Desimone

    2:46:21

Jonny Walsh

    2:49:49

James Walsh

    2:57:14    3rd Div.

Betsy Higer

    3:00:16

Dave Cummings

    3:03:41

Paul Joseph

    3:13:07

Kristen Nichols

    3:13:43

Lone Gull 10K
Sep 16    
     Gloucester     

Ted Resnikoff

        40:58

Flaherty School 5K
Sep 16    
         Braintree     

Billy McLeod

      23:41    1st Div.

Half Way To St. Patricks Day 5K
Sep 16    
                            Roslindale    

Maureen Lamie

      22:31    2nd Female Overall/ 1st Div.

Brian Batchelor

      23:35

Mike Scannell

      25:29

Monica Jaco

      31:10

Jen Mitchell-Hartford

      31:55

Dana Barrett

      36:18

Amica 19.7 Triathlon
Sep 16                 Carver              

.5m swim/ 16.1m bike/ 3.1m run                                     

Justin Halton

    1:46:23

M.M.R.F. 5K
Sep 15    
 S. Boston     

Billy McLeod

      23:25    1st Div.

Fred McMurray

      24:07

Laura Walsh

      28:16

Kathleen McGonigle

      28:59

John Curran

      29:32

Thomas Kelly

      31:51    1st Div.

Lobsterman Triathlon
Sep 15                 Freeport, Maine              

1.5k swim/ 40k bike/ 10k run                                     

Bob Pugsley

    3:11:57

C.A.B.I. Reebok 10K
Sep 15    
          Canton     

Kyla Donnelly

      46:26    1st Div.

C.A.B.I. Reebok 5K
Sep 15    
          Canton     

Jen Egan

      22:01    1st Div.

Norwood Hospital 4 Miler
Sep 15    
         

Linda Chiofar

      36:17    1st Div.

Inca Trail Marathon
Aug 23            
Cusco, Peru       

Jen  DeSimone

    9:14:21

Lehigh Valley Hospital Marathon
Sep 9
                             Allentown, Pa.      

Jesus Fuerte

    3:50:16

Jake Kennedy

    3:54:43

Jeff Coombs Memorial 5K
Sep 9
                         Abington  

Brendan Lynch

      17:50    3rd Overall/ 2nd Div.

Kevin Shaughnessy

      20:59  

Bryan Van Dorpe

      21:48    3rd Div.

Officer Jamie Cochrane Memorial 10K
Sep 9
                                            Quincy  

Kevin Griffin

      43:00    3rd Div.

Matt Kelsch

      45:06

Sara Lupica

      46:03    1st Div.

Terry Buchmiller

      47:40

Greg Keefe

      49:22

Cindy Jolliemore

      49:35

Rick Nichols

      51:55

Dan Maguire

      52:32

Joanne Morris

      53:31    1st Div.

Tracy Abber

      53:34

Bill Perez

      54:36

Donnalee Guerin

      54:46

Denise Donovan

      56:26

Jack Graney

      57:49

Frank Kelly

    1:01:20 

Maureen Moroney

    1:02:37

Maureen Griffin

    1:04:53

Mary Scherr

    1:08:00    2nd Div.

Anna Marie Conneely

    1:10:24

Officer Jamie Cochrane Memorial 5K
Sep 9
                                            Quincy  

Holly Madden

      19:06    2nd Female Overall/ 1st Div.

Brendan Nee

      19:51    2nd Div.

Geoff Hennessy

      26:43

Bob Didrikson

      30:07

Bill Griffin

      30:43

N.O.C.C. 5K
Sep 9
     S. Boston  

Susan Stirrat

      23:56    1st Div.

Billy McLeod

      24:00    1st Div.

Mike Broderick

      26:07

Greg Johnson

      26:16

Bonnie Conrad

      32:16

Charlotte Cuneo

      34:57

Roberta Allison

      35:01    3rd Div.

Heroes 9-11 5K
Sep 9
           Swampscott  

Brian Batchelor

      21:21    3rd Div.

Wasatch Front Mountain 100 Miler
Sep 7/8
                                        Utah  

Roy Van Buren

      32:05:03    PR

Mema's 5K
Sep 8
        Milton  

Pat Brennan

      41:00

Run To The Rock Half-Marathon
Sep 8
                                 Plymouth  

Bill Sinnott

    1:46:17    2nd Div.

John Cunniffe

    1:58:22

Run To The Rock 10K
Sep 8
                    Plymouth  

Jen Kelly

    1:02:30

Hyannis Sprint Triathlon
Sep 8                               

1/4 swim/ 10m bike/ 3.5m run                                     

Kate Klim

    1:05:48    2nd Female Overall/ 1st Div.

Jane Cody

    1:14:36

Kara Bowen

    1:15:48

Kate Toye

    1:21:42

Jane Deery

    1:27:56

Cape Ann 25K
Sep 3
          Gloucester  

Lana Popova

    2:20:00

Jen Picone

    2:21:57

Jen DeSimone

    2:21:58

James Walsh

    2:24:21

Dave Cummings

    2:33:40

Paul Joseph

    2:37:34

Marshfield Run For The Hills 5K
Sep 3
              

Billy McLeod

      23:58    1st Div.

Irish-American 10K
Sep 3
               Malden

John Goodwin

      40:15    1st Div.

Robert Bruzzese

      46:20

Diane Shepard

      55:08

David Ayer

      55:15

Irish-American 5K
Sep 3
               Malden

Paul Hudson

      26:07

John Daszkiewicz

      31:36

Mike McEleney

      44:33

Walpole 5K
Sep 3
              

Lisa Motta

      20:33    1st Div.

Monica Smith

      22:14

Jen Egan

      22:22

John Motta

      24:11

Jill St. George

      27:50

Ireland 70.3 Half-Ironman Triathlon
Sep 2                         Galway, Ireland         

1.2m swim/ 56m bike/ 13.1m run                                     

Tina Karas

    6:25:40    PR

Jen Salman

    8:05:15

Mighty Merrimac 2 Mile Swim
Sep 2
                                 Lowell      

Roberta Allison

    1:12:51    1st Div.

Green Harbor 2 Miler
Sep 2
                 Marshfield      

Carolyn Guarino

      15:04    1st Div.

Josie Guarino

      15:04    1st Div.

Labor Day 5K
Sep 2
           Dennis, Cape Cod      

Ed Glora

      27:03

Mayflower Sprint Triathlon
Sep 1                         Plymouth Rock         

1/3m swim/ 11m bike/ 2.35m run                                     

Kevin Weldon

    1:14:41

Twist And Shout 5K
Aug 30
            Cambridge        

William Condon

      21:14

Kevin Shaughnessy

      22:32

Diane Shepard

      28:14

Lauren Woronowich

      30:19

Theresa Casey

      43:15

Revolution 3 Half-Ironman Triathlon
Aug 26                         Old Orchard Beach, Me.         

1.2m swim/ 56m bike/ 13.1m run                                     

Tom Scannell

    6:01:20

Winn Gatewood

    6:26:33

Marshfield Road Runners 20K
Aug 26
                           Marshfield        

Pam Manley

    1:30:33    2nd Female Overall/ 1st Div.

Kevin Shaughnessy

    1:38:47

Lenny Busa

    2:01:33

Cranberry Trifest Olympic Triathlon
Aug 26                                  Lakeville         

.9m swim/ 26.2m bike/ 6.2m run                                     

Mike Lamoureux

    2:11:35    2nd Div.

Kristy Lamoureux

    2:39:15

David Hunter

    3:12:00

Linda Chiofar

    3:14:17

Jane Deery

    3:20:26

Erin Roberts Memorial 5K
Aug 25
                    Hanover        

Billy McLeod

      23:58    1st Div.

Fresh Pond 5 Miler
Aug 25
           Cambridge        

Janet Getchell

      50:14

Cranberry Trifest Sprint Triathlon
Aug 25                                   Lakeville         

1/2m swim/ 14.2m bike/ 3.1m run                                     

Mike Lamoureux

    1:13:46    1st Div.

Jim Sweeney

    1:54:07

Marathon Sports End Of Summer 5 Miler
Aug 24            
                                Hingham        

Rick Nichols

      41:49

James Walsh

      42:24

Adrienne Ramsey

      44:15

Therese Hudson

      49:24

Joseph Bazzinotti

      49:42

Charlotte Cuneo

      58:01

Common Fence Point 5 Miler
Aug 19            
         Portsmouth, R.I.        

Holly Madden

      31:22    2nd Female Overall/ 1st Div.

Kevin Shaughnessy

      34:48

Bob Hannon

      37:53

Joanne Morris

      41:49    3rd Div.

Meredith Morris

      43:35

Martha Huston

      44:22

Irene Aurilio

      49:44

SheROX Devens Triathlon
Aug 19                      Devens, Ma.            

1/2m swim/ 10m bike/ 3m run                                     

Annmarie MacKinnon

    1:38:07 

Diane O'Sullivan

    1:46:00 

Reykjavik Marathon
Aug 18               Iceland          Qualified Boston***

Brendan Lynch

    2:45:06***

Bradley Beach 5K
Aug 18           
Jersey Shore        

Reno Stirrat

      17:25    1st Div.

Susan Stirrat

      24:04    1st Div.

Boston Harbor Swim 1 Miler
Aug 18           
    

Jen Wilson

      28:43

Tom Scannell

      30:58

Roberta Allison

      36:54

Tina Karas

      40:12

State Street Global 5K
Aug 16            
     Quincy         

Mike Scannell

      23:14

Therese Hudson

      29:38

Camp Harborview 5K
Aug 16            
Long Island, Boston         

Kate Klim

      18:27    1st Female Overall

Brendan Nee

      20:26

Kevin Griffin

      20:47    1st Div.

Bill Sinnott

      21:26    1st Div.

Jim Pike

      22:22    3rd Div.

Jeff Duryea

      22:44

Kevin Weldon

      22:55

Greg Keefe

      23:02

Kate Plourd

      23:50

Joanne Morris

      26:14    1st Div.

Sarah Traweek

      27:01

Colleen Coburn

      27:20

Donnalee Guerin

      27:23

Laureen Bina

      27:51

Theresa Cidlevich

      29:09

Stacie Cohane

      30:15

Kathy Casey

      30:26

Jack Roman

      30:42

Monica Manning

      30:50

Steve Cidlevich

      31:39

Maureen Griffin

      31:58

Anna Marie Conneely

      34:37

Mary Scherr

      34:41    3rd Div.

Joe Perdicaro

      34:46

John McDermott

      38:42

Susan Manning

      41:52

Falmouth Road Race 7.1 Miler
Aug 12            
         

Kate Klim

      43:51

Holly Madden

      45:20

John Goodwin

      48:41

Ted Resnikoff

      49:07

Brendan Nee

      49:09

Ali Schmidt

      49:53

Barry Woods

      51:52

Steve Murray

      52:05

Sara Lupica

      53:42

Christina Pickering

      53:43

Christine Costello

      53:56

Kevin Shaugnessy

      55:10

Henry Stankiewicz

      56:09

Adrian Bellando

      56:26

Bill Curran

      58:00

Cristen Murray

      58:34

Matt Soch

      58:54

Bryan Van Dorpe

      59:19

Lisa Morrissey

    1:00:11

Patrick Brophy

    1:00:25

Michelle Doherty

    1:05:07

Dan Maguire

    1:06:56

Jack Graney

    1:07:58

Lisa Monahan

    1:10:35 

Jane Deery

    1:10:52 

Dennis Doherty

    1:12:54

Theresa Cidlevich

    1:14:32

Ed Grace

    1:15:58

Steve Cidlevich

    1:16:33

Mary Scherr

    1:25:29

Urban Epic Triathlon
Aug 12               S. Boston, Ma.            

1/2m swim/ 8.9m bike/ 3.9m run                                     

Patrick Doherty

    1:13:40

Carolyn Shea

    1:16:27

Jon Fisher

    1:17:55

Jane Cody

    1:18:33

Jeff Tassi

    1:23:21

Jack Shields

    1:23:40

Renee Bartolomei

    1:30:24

Keith Bartolomei

    1:32:48

Sharon Triathlon
Aug 12            Sharon, Ma.            

1/2m swim/ 12.4m bike/ 4.4m run                                     

Linda Chiofar

    1:45:13

Brew Run 5.2 Miler
Aug 11            
Brewster         

Kara Bowen

      37:56

Bryan Van Dorpe

      38:45

Charles Conley

      41:06

Matt Soch

      42:17

Jonny Walsh

      42:55

Kerry Belski

      44:32

Maureen Tighe

      47:35

Colleen Coburn

      48:36

John Curran

      49:24

Ed Glora

      50:43

Sally Glora

      51:58

Mary Scherr

      57:50

Bill Brewin

    1:05:10

High Street Mile
Aug 5             Newburyport
           

Susan Stirrat

       6:53    3rd Div.

Beach to Beacon 10K
Aug 4                    Maine
           

Kate Klim

      38:27

Nantasket Beach 4 Miler
Aug 2                          Hull
           

Holly Madden

      25:27    1st Female Overall

Yankee Homecoming 10 Miler
July 31                            Newburyport
           

Ted Resnikoff

    1:08:36

Kevin Shaughnessy

    1:21:25

Lana Popova

    1:23:26

Susan Stirrat

    1:25:11    2nd Div.

James Walsh

    1:31:43

Tina Karas

    1:34:42    PR

Monica Manning

    1:48:00

Susan Manning

    1:48:07

Witch City Triathlon
July 29               Salem, Ma.            

1/2m swim/ 13m bike/ 3.2m run                                     

Paul Caruccio

    1:18:10    2nd Div.

Ali Schmidt

    1:36:55

Bridget Day

    1:38:11

Carver 5 Miler
July 28         Carver
           

John Goodwin

      31:38

Lisa Motta

      33:34    1st Div.

Kevin Shaugnessy

      37:42

Lenny Busa

      38:39

Adrian Bellando

      39:06

Susan Stirrat

      39:30

Joe Bazzinoti

      51:28

Dennis 5 Miler
July 28         S.
 Dennis           

Kate Klim

      30:13    1st Female Overall

Maureen Tighe

      40:21

Around The Lake Marathon
July 27        
             Wakefield           

Brian McCarthy

    4:11:41

Joe McCarthy

    4:24:09    2nd Div.

Jerry Garcia Memorial 5K
July 26        
             Cambridge             

William Condon

      20:28

Kyla Donnelly

      21:38

Donald Hess

      21:51

Matthew Soch

      25:46

Christine Costello

      26:07

Cristen Murray

      26:25

Diane Shephard

      30:49

Karen Whitbeck

      36:30

Theresa Casey

      42:53

Lake Placid IronmanTriathlon
July 22                            New York            

2.4m swim/ 112m bike/ 26.2m run                                     

Mike Lamoureux

    10:28:13

Bob Falconi

    13:33:35

Carolyn Shea

    15:48:54

March Madness Sprint Triathlon
July 22                                  Duxbury        

.25m swim/ 11m bike/ 3m run                                     

Jon Fisher

    1:06:23

Patrick Doherty

    1:07:33

Lisa Morrissey

    1:13:45

Vermont 100 Miler
July 21/22       
    W. Windsor, Vt.                 

Roy Van Buren

  23:41:35

Great Cranberry Island 50K
July 21        
    Cranberry Island, Maine                  

Reno Stirrat

   3:57:17    1st Div.

One Mile Blaster
July 17        
Blue Hills, Milton                  

Reno Stirrat

       7:37    3rd Overall

Barry Woods

       8:57

Susan Stirrat

       9:40    2nd Female Overall

Take The Lake 5K
July 15        
   Wakefield                  

Robert Bruzzese

      22:46

William Condon

      33:52

Mike McEleney

      47:55

Jamestown Half-Marathon
July 14        
         Jamestown, R.I.                    

Martha Huston

    2:10:15

Falmouth Sprint Triathlon
July 14                                          

.3m swim/ 9.25m bike/ 3.1m run                                     

Kate Klim

      57:15    1st Female Overall

Courtney Thomas

    1:20:01

Michelle Doherty

    1:20:29

Marathon Sports 5 Miler
July 12        
           Weston                  

Jim Pike

      36:56

Kevin Shaughnessy

      38:11

Brett Richardson

      42:15

Robert Johnston

      47:09

Old Colony Olympic Triathlon
July 10                         Middleboro                        

1m swim/ 25m bike/ 6.2m run                                     

Paul Caruccio

    2:26:48    3rd Div.

Amica Half-Ironman Triathlon
July 8                   Providence, R.I.                        

1.2m swim/ 56m bike/ 13.1m run                                     

Tina Karas

    6:54:32

Firecracker 5K
July 4        
 Norwood                  

Ann Marie McDonald

      42:43    3rd Div.

Hingham 4th Of July 4.2 Miler
July 4        
                   

Holly Madden

      26:00     1st Female Overall

Jon Willner

      26:17

Steve Collins

      27:49

Kevin Shaughnessy

      31:02

Kevin Weldon

      32:34

Ian Coll

      34:03

Jon Fisher

      36:30

Rick Nichols

      36:59

Geoff Hennessey

      38:16

Diane DeChellis

      38:51

Ed Glora

      38:55

Robert Johnston

      39:41

Kevin Kelly

      45:07

Mary Scherr

      45:52

Karen Whitbeck

      48:04

Tom O'Mara

      52:59

Four on the 4th
July 4        
  Dedham                 

John Goodwin

      25:34    3rd Div.

Steve Murray

      26:27    3rd Div.

Linda Marie-O'Connor

      28:33    1st Div.

Kyla Donnelly

      28:52    2nd Div.

Jeff Andrada

      29:47

Terri Murray

      34:03

Kevin Shaughnessy

      34:23

Jen Kelly

      39:20

Ann Marie McDonald

      56:40    2nd Div.

Harvard-Pilgrim 10K
July 3        
      Gillette Stadium, Foxboro             

Michael Sullivan  (S.Boston)

      39:39

Julie Dunn-Lankiewicz

      43:52    3rd Div.

Patrick O'Neill

      45:27

Danielle Murphy

      48:10

Joe Rooney

      48:24

John Motta

      52:22

John Cunniffe

      53:58

Katie Pugsley

      55:29

Bob Balfour

      56:27

Denise Donovan

      57:13

Run 4 Lindy Four Miler
July 1        
             Canton             

Brian Batchelor

      31:33

Ann Marie McDonald

      57:39   

Whaling City Triathlon
July 1                   New Bedford                        

.25m swim/ 12m bike/ 3m run                                     

Dave Lamoureux

      57:31    3rd Overall

Kristy Lamoureux

    1:13:19

Linda Chiofar

    1:24:48

Bill Dunn 5 Miler
June 30        
Quincy               

Sanjay D'Souza

      32:23    2nd Div.

Hassan Haydar

      33:20    1st Div.

Brendan Nee

      33:25    3rd Div.

George Cataldo

      33:54    1st Div.

Jim Provenzano

      34:29

Matt Kelsch

      37:13

Jim Pike

      37:15    2nd Div.

Jane Hoffman

      38:00    3rd Div.

Kelly Morrill

      39:16    3rd Div.

Billy McLeod

      40:05    2nd Div.

Robert Bruzzese

      40:20

John Cunniffe

      40:26

Joanne Morris

      42:36    1st Div.

Andrea Leverentz

      43:04

Geoff Hennessey

      43:32

Heidi Price

      45:29    1st Div.

Tracy Abber

      46:29

Kara O'Toole

      46:36

Chris Harrison

      48:52

Mary Scherr

      56:41    3rd Div.

Ann Marie McDonald

      86:05    1st Div.

M.A.D. Scramble 5.12 Miler
June 28                  
   Milton               

Josh Nemzer

      34:54

Steve Murray

      36:28

Alexandra Schmidt

      36:40    2nd Div.

Aaron Nemzer

      38:39

Kevin Shaugnessy

      38:51

Kaitlyn Wroblewski

      39:51

Susan Stirrat

      40:20    1st Div.

Cindy Jolliemore

      44:31

Terri Murray

      44:40

Jeanne Schmidt

      47:52

Theresa Cidlevich

      48:34

Jen Kelly

      50:22

Nancy Bulger

      50:40

Maureen Griffin

      57:50

Maureen Moroney

      57:50

Joe Perdicaro

      57:59

Squantum 5 Miler
June 28                  
                  

John Goodwin

      32:54    1st Div.

Matt Kelsch

      33:35

Kieran McAllen

      35:28

Jim Pike

      36:52

Joe McCarthy

      38:04    1st Div.

Greg Keefe

      38:33

David Twomey

      39:13

Sinead McGlynn

      44:12

James Walsh

      44:26    3rd Div.

Donnalee Guerin

      45:12

Mike MacNeil

      45:34

Heather McLoughlin

      46:24

Tracy Abber

      46:38

Ed Kelly

      51:04

Billy Hartford

      55:54

Jen Mitchell-Hartford

      55:55

Mary Scherr

      57:25    2nd Div.

Cohasset Triathlon
June 24                                             

.3m swim/ 12m bike/ 3.2m run                                     

David Lamoureux

     58:00

Paul Caruccio

   1:18:27

Jim Provenzano

   1:20:07

Sarah Filion

   1:25:46

Jim Schneider

   1:26:37

Linda Chiofar

   1:32:21

B.A.A.  10K
June 24      Boston         
                  

Vincent Corso

      40:18

Jon Hume

      41:01

Sean McCormack

      41:34

Matt Kelsch

      41:41

Lisa Motta

      43:08    1st Div.

Barry Woods

      43:47    3rd Div.

Christina Pickering

      44:11

Matt Coughlin

      44:44

Kevin Shaugnessy

      45:04

Bill Bulger    (S. Boston)

      45:43

Livio Ferrara

      45:44

Donald Hess

      46:41

Lisa Cali

      47:08

Terry Buchmiller

      47:20

Craig Beem

      48:40

Greg Keefe

      49:57

Ed Orlinski

      50:22

Cindy Jolliemore

      50:32

Johnice Graham

      50:46

Kevin Johnson

      51:01

Erica Costanzo

      52:38

Rick Nichols

      53:46

Melissa Nemzer

      53:51

Terri Murray

      54:23

Jen Salman

      55:19

Howard Lurie

      55:23

Laura Walsh

      58:02

Bob Gaudet

      58:30

Donnalee Guerin

      58:37

Mike Leary

      58:44

Gayle Messinger

      59:39

Jane Deery

   1:02:25

Jen Bagni

   1:03:15

Gretta Morris

   1:03:24

Christina Lebedis

   1:03:44

Theresa Cidlevich

   1:03:45

Stacie Cohane

   1:03:53

Jen Mitchell-Hartford

   1:04:50

Steve Cidlevich

   1:05:19

Therese Hudson

   1:05:41

Michelle Valverde

   1:06:17

Ruth Anne McManus

   1:10:24

Tom McManus

   1:10:25

Karen Whitbeck

   1:14:36

P.O.W. 5 Miler
June 24       S. Boston         
                  

Bill Sinnott

      34:54    1st Div.    PR

Brendan Nee

      35:17    2nd Div.

Mike Mulrooney

      37:23

John Goodwin

      37:42    2nd Div.

Kelly Morrill

      38:38    2nd Div.

Jorge Espada

      40:57    3rd Div.

Bill Perez

      45:05

Dana Barrett

      45:05

Jack Roman

      50:55

Mary Scherr

      54:39    3rd Div.

Harwich 5K
June 23         
                  

Terry Walsh

      23:13

Boxford State Forest 10K
June 19          
            Boxford                 

Leanne Tierney

      55:14

Roy Van Buren

      56:11    PR

McKeon Post 3.5 Miler
June 17          
        Dorchester                 

John Goodwin

      20:22    2nd Overall

Andy Walsh

      22:18    1st Div.

Brendan Nee

      22:21    2nd Div.

Bill Sinnott

      23:22    2nd Div.

David Higgins

      24:00

Robert Bruzzese

      24:30

Tom Griffin

      24:31

Jen Hopkins

      24:32    3rd Female Overall/ 1st Div.

Joe McCarthy

      25:06    2nd Div.

Kevin Griffin

      25:09

Kelly Morrill

      25:17    1st Div.

Gerry Cody

      25:40

Greg Keefe

      25:51

Jorge Espada

      26:35

Pat Brophy

      26:59

Ivan Blecher

      27:33

Andrea Leverentz

      28:22    2nd Div.

Joanne Morris

      28:36    1st Div.

Geoff Hennessy

      29:12

Glen Mullen

      29:42

Donnalee Guerin

      29:44    3rd Div.

Ed Glora

      29:49

Theresa Cidlevich

      30:55    3rd Div.

Jack Graney

      31:24

Nancy Bulger

      32:11

Steve Cidlevich

      32:57

Jack Roman

      33:06

Dana Barrett

      33:10

Terry Partridge

      34:15    1st Div.

Mary Scherr

      35:45    2nd Div.

Maureen Griffin

      37:25

Ann Marie McDonald

      46:10    2nd Div.

Monica Manning

      47:06

Pat Brennan

      47:07    3rd Div.

McKeon Post 3.5 Mile Walk
June 17          
        Dorchester                 

Sally Glora

      50:47

George Gormley

      62:12

Owen Judge

      62:14

Childrens Museum 5 Miler
June 17          
           N. Easton               

Lisa Motta

      33:21    1st Div.

Sara Lupica

      36:11    3rd Div.

Lenny Busa

      36:53

Jess Ivanoski

      40:11

John Motta

      40:19    PR

Women Running Wild 5K
June 16          
          Osterville                

Terry Walsh

      23:18    1st Div.

Karen Whitbeck

      34:04

Set The Pace 5K
June 16          
Hingham                  

Billy McLeod

      22:57    2nd Div.

Ed Orlinski

      23:08    1st Div.

Ann Marie McDonald

      41:39    1st Div.

Mt. Washington 7.6 Miles Up
June 16              
    Pinkham Notch, N.H.                   

Reno Stirrat

    1:18:05   2nd Div.

Kevin Griffin

    1:43:52

Susan Stirrat

    1:44:51    PR

Barry Woods

    1:50:01

Paul Cataldi

    2:13:26

Michele Audet

    2:35:01

River Revel 5K
June 16       Chelsea              
                       

Ted Resnikoff

      20:05    2nd Div.

Robert Bruzzese

      23:00

Applefest Hollis Fast 5K
June 14               Hollis, N.H.              
                       

Ivan Blecher

      23:02    2nd Div.

Milton 10K
June 12              
                       

Aaron Nemzer

      38:59    1st Div.

Josh Nemzer

      43:59    1st Div.

Alexandra Schmidt

      44:12    2nd Female Overall

Steve Murray

      44:47

Tom Griffin

      47:10

Matt Coughlin

      47:25

Bob Hannon

      47:57    2nd Div.

Henry Stankiewicz

      48:35    3rd Div.

Sarah Atiya

      48:48    3rd Div.

Cindy Jolliemore

      50:19

Andrea Leverentz

      52:04

Theresa Cidlevich

      60:24

Jim Grealish

      60:25

Jen Kelly

      62:43

Milton 5K
June 12              
                       

Mike Lamoureux

      19:40

Hassan Haydar

      20:31    1st Div.

Cassie Coughlin

      24:38

John Curran

      27:42

Maureen Fitzgerald

      31:26

David Dobrindt

      36:24

Father Bullock 5K
June 10             Sharon          
                       

Lisa Motta

      20:20    2nd Female Overall

Kyleigh's Cure 10K
June 10            Braintree          
                       

Jim Provenzano

      46:59

Kelly Morrill

      47:13    2nd Div.

Danielle Fleming

      51:06    3rd Div.

Diane O'Sullivan

      63:39

Kyleigh's Cure 5K
June 10            Braintree          
                       

Lenny Busa

      23:11    1st Div.

Billy McLeod

      25:12    2nd Div.

Terry Partridge

      33:08    1st Div.

Ann Marie McDonald

      46:34    1st Div.

Newton 10K
June 10               
                       

Reno Stirrat

      36:11

Holly Madden

      39:24    3rd Div.

Livio Ferrara

      45:41

Susan Stirrat

      50:51

Lana Popova

      57:37

Tufts N.E. Harbor 5K
June 10              S. Boston          
                       

Brendan Nee

      20:44

Nancy Bulger

      29:30

Battle Of Bunker Hill 8K
June 10                   Charlestown          
                       

John Goodwin

      31:28    1st Div.

Jen DeSimone

      39:48    2nd Div.

Halfway 5K
June 10      Canton          
                       

Sara Lupica

      21:54

Cindy Jolliemore

      23:38

Boston Irish Festival 5K
June 9                       Canton          
                       

Jim Pike

      20:42    2nd Div.

Gaspee Days 5K
June 9         Cranston/Warwick, R.I.              
                       

Ed Orlinski

      24:43

Hyannis Sprint I Triathlon
June 9                                              

.25m swim/10m bike/ 3.5m run                                     

Kate Klim

    1:02:27    1st Female Overall 

Terry Walsh

    1:07:53    3rd Div. 

Jen Salman

    1:15:38    2nd Div. 

Jane Deery

    1:22:12 

Jeff Tassi

    1:23:28 

Hannah Walsh   (age 15)

    1:30:59    3rd Div. 

Jim Kaloutas

    1:46:25 

Squirrel Run 5 Miler
June 9                  Quincy          
                       

Hassan Haydar

      31:48    1st Div.

Jesus Fuerte

      31:58    1st Div.

Jim Provenzano

      33:27

Kevin Griffin

      34:02

Joe McCarthy

      35:07    3rd Div.

Robert Bruzzese

      35:23

Kelly Keegan-Morrill

      36:54    1st Div.

Kevin Shaugnessy

      37:34

Joe Keegan

      38:28

John Cunniffe

      38:57

Bridget Day

      40:00    3rd Div.

Joanne Morris

      40:08    1st Div.

Andrea Leverentz

      40:25

Kevin Johnson

      40:58

Geoff Hennessy

      44:16

Carmel Carlyle

      44:22

Billy Hartford

      48:10

Claire McManus

      48:27

Rouine Run 5K
June 3          Lowell          
                       

Michelle Dannaher

      24:28

Pack Monadnock 10 Miler
June 3                 Wilton, N.H.           
                       

Brendan Lynch

    1:11:27 

Reno Stirrat

    1:11:52    2nd Div.

P.J.K.  5K
June 3     E. Boston           
                       

Robert Bruzzese

      21:57    3rd Div.

Corrib Pub 5K
June 3         W. Roxbury           
                       

Lito Jaco

      20:59

Adrian Bellando

      22:52

Monica Jaco

      26:50

Tracy Abber

      28:27

Irene Aurilio

      30:42

Smuttynose Will Run For Beer 5K
June 3                                 Hampton, N.H.         
                       

Holly Madden

      18:51    3rd Female Overall

Joanne Morris

      25:07

Hollis School 5K
June 3           Braintree           
                       

Billy McLeod

      24:10    1st Div. 

Charlotte McGinty

      25:10

Jane Bagley

      26:08    2nd Div.

Glen Mullen

      27:24 

Jack Graney

      27:44 

Tri-Centennial Half Marathon
June 3                             Abington           
                       

Kevin Shaugnessy

    1:44:55  

Kaitlyn Wroblewski

    1:49:13  

Cindy Jolliemore

    1:49:42  

Ian Coll

    1:52:08  

John Hubbard

    1:54:09  

James Walsh

    1:59:09    2nd Div.  

Joseph Bazzinoti

    2:03:33  

Blarney Stone 5K
June 3           Dorchester           
                       

Sarah Paradis

      20:47    1st Female Overall 

David Higgins

      21:26 

Joe McCarthy

      22:16    1st Div. 

Jon Fisher

      23:01 

Jorge Espada

      23:56    2nd Div. 

Jessie Hedderman

      24:56 

Dana  Barrett

      24:57 

Michelle Hobin

      25:20 

Bill Gallagher

      26:18

William Gallagher  (age 9)

      26:26

Spectacle Island Trail 5K
June 2                    Boston Harbor  
                       

Kevin Griffin

      22:14    1st Div. 

Ivan Blecher

      26:40    3rd Div. 

Escape The Cape Duathlon
June 2                            Onset                      

1m run/10m bike/ 3.1m run                                     

Linda Chiofar

    1:16:44  

Jim Koloutas

    1:35:09  

Carol Keane

    Finished 2 Events 

P.R.O.N.E.  5K
June 2         S. Boston           
                       

Billy McLeod

      24:40    1st Div. 

Michael Sullivan

      45:29 

Lawyers Have Heart 5K
May 30                    Boston           
                       

Kevin Griffin

      19:56 

Bill Sinnott

      20:09    1st Div. 

Ivan Blecher

      23:04    2nd Div. 

Lisa Sheldon

      27:18 

Bill Smith

      41:56 

Baldi River 5 Miler
May 27             Haverhill           
                       

Jorge Espada

      39:42 

Run To Remember Half-Marathon
May 27                                     Boston           
                       

Michael Martin  (Norwood)

    1:33:26 

Patrick O'Neill

    1:34:30    PR 

Matt Kelsch

    1:35:51 

Barry Woods

    1:37:22  

Maureen Lamie

    1:39:06  

Sara Lupica

    1:41:05 

Josh Nemzer

    1:41:11 

Bill Sinnott

    1:42:40  

Patrick Doherty

    1:43:55  

Thomas Kelly

    1:44:47  

Joe McCarthy

    1:45:16    3rd Div. 

Cristen Murray

    1:48:00

Brian Maser

    1:49:47

Sarah Paradis

    1:50:35  

William Condon

    1:51:06  

Craig Beem

    1:51:21

Tom Griffin

    1:51:27  

Kaitlyn Wroblewski

    1:51:42  

John Cunniffe

    1:52:03 

Mike Carroll

    1:53:37  

Sarah Atiya

    1:53:41 

Adrian Bellando

    1:54:29

Michelle Dannaher

    1:54:46  

Ed Orlinski

    1:57:27 

Joanne Morris

    1:59:28    2nd Div.  

John Hubbard

    1:59:33  

Greg Keefe

    1:59:49

Patrick Brophy

    2:00:12  

Jen Olivieri

    2:01:19  

Daniel Herman

    2:02:50  

Dana Barrett

    2:03:00

Ed Glora

    2:04:34  

Neil McGonagle

    2:04:41  

Christina Lebedis

    2:07:02  

Joseph Bazzinoti

    2:07:22  

Nina Egan

    2:08:29  

Kathleen Casey

    2:10:02

Donnalee Guerin

    2:11:03  

Tricia Sprague

    2:14:34  

Michelle Hobin

    2:14:50  

Nicole O'Neill

    2:15:01

Kara O'Toole

    2:16:14  

Carla Smith

    2:18:19 

Cecelia McBride

    2:43:20 

Karen Whitbeck

    2:49:58

Run To Remember 5 Miler
May 27                         Boston           
                       

Brendan Nee

      33:48 

Alexandra Schmidt

      34:28    2nd Div.  

Jen Hopkins

      37:12  

Billy McLeod

      39:28    1st Div.  

Bob Didrikson

      51:27  

Theresa Casey

    1:06:41

Sally Glora

    1:24:22 

Pineland Farms Trail Run 50 Miler
May 27                       New Gloucester, Maine            
                       

Lauren Reid

   11:00:52    3rd Div.

Pineland Farms Trail Run 50K
May 27                       New Gloucester, Maine            
                       

Leanne Tierney

    6:13:37  

Jane Hoffman

    6:18:07  

Jen Melkonian

    6:23:38  

Roy Van Buren

    6:23:38  

Pineland Farms Trail Run 25K
May 27                       New Gloucester, Maine            
                       

Kevin Griffin

    2:11:54  

Jim Provenzano

    2:18:25  

Jim Pike

    2:25:35  

Danielle Murphy

    2:32:01  

Scituate Shore Run 5K
May 26                               
                       

Holly Madden

      18:35    1st Female Overall  

Lenny Busa

      21:54  

Joseph & Rose Gilio Memorial 5K
May 26                                     Norwood             
                       

Ann Marie McDonald

      44:41    1st Div.  

Childrens Hospital 5K
May 26                    Holliston             
                       

Susan Stirrat

      24:28    1st Div.  

Team Hoyt 5K
May 26       Waltham             
                       

Jen Kanyugi

      25:36  

Michele Audet

      37:21  

Harpoon Brewery 5 Miler
May 20                      S.  Boston             
                       

Michael Sullivan (S. Boston)

      31:03  

Jon Hume

      31:17  

Shawn McCormack

      32:14  

Steve Murray

      33:04  

Kevin Griffin

      33:19 

Christina Pickering

      33:42  

David Dobrindt

      34:07  

Lito Jaco

      34:29  

Kevin Shaughnessy

      35:39  

Kyla Donnelly

      35:42  

Sara Lupica

      35:53    2nd Div.  

Jeff Duryea

      36:03     

Leanne Tierney

      36:04 

Kevin Johnson

      37:11  

Jen Melkonian

      37:33  

Billy McLeod

      37:44    1st Div. 

Ivan Blecher

      37:49    2nd Div.  

Steve Pecoraro

      37:50  

Cindy Jolliemore

      37:55  

Leann Gropman

      39:05  

Dina Meuse

      39:10 

John Sheehy

      39:32  

Andrew Kelley

      39:39 

Ian Coll

      39:59 

Bridget Day

      40:07  

Michelle Dannaher

      40:54  

Andrea Leverentz

      41:06  

Monica Jaco

      41:48  

Terri Murray

      42:18  

Joseph Bazzinotti

      42:31  

Maureen Tighe

      42:54  

Jim Dugdale

      44:59  

Jen Kelly

      45:21  

Pat Carroll

      46:05 

Carla Smith

      46:05  

Adrienne Ramsey

      46:32  

Jen Bagni

      46:32  

Lori Kocon

      47:17  

Kathy Casey

      47:57  

Claire McManus

      48:00  

Sara Laperriere

      48:19  

Jen Mitchell

      49:36  

Billy Hartford

      49:56  

Theresa Casey

    1:03:58  

Evans Run 10K
May 20         Norwell             
                       

Ali Schmidt

      44:58    2nd Female Overall 

Charles Conley

      53:43 

Evans Run 5K
May 20         Norwell             
                       

Lisa Motta

      20:57    3rd Female Overall/ 1st Div. 

Lenny Busa

      22:23    2nd Div. 

Jeanne Schmidt

      27:37    2nd Div. 

Run For Your Life 5K
May 20              Holbrook             
                       

Alma McDermott

      25:03    3rd Female Overall/ 2nd Div.  

Y.D.P. Run For A Reason 5K
May 20                         Yarmouth             
                       

Colleen Chin

      21:44    2nd Div,    PR 

Sugarloaf Marathon
May 20             Kingfield, Me.             
                       

Leann Gropman

    3:40:46  

Jen DeSimone

    4:03:32  

By The Light 10K
May 20             Scituate             
                       

Matt Kelsch

      49:43 

Run To Home Base 9K
May 20                Fenway Park           
                       

Justin Halton

      37:00 

Keys Ultra 100 Miler
May 19             Florida Keys 
                       

Russell Longuemare

  26:01:38   

Bob Falconi

  26:01:39    1st Div.

 

Strawberry Shortcake 10K
May 19                    Plympton, Ma.              
                       

Dave Lamoureux

      36:32    1st Overall  

Mike Lamoureux

      38:23    1st Div.  

Bedford Rotary 12K
May 19            Bedford, N.H.              
                       

Reno Stirrat

      44:02  

Holly Madden

      47:15    3rd Div.  

Susan Stirrat

    1:00:06  

Karen Whitbeck

    1:25:30  

Police Community Partners 5K
May 19                                Abington              
                       

Sara Lupica

      21:55    2nd Female Overall  

Lynn Y.M.C.A. 5K
May 19                     
                       

Glenn Diamond

      21:15    2nd Overall  

Cindy Diamond

      34:57    2nd Div. 

New England Season Opener Triathlon
May 13                                             Hopkinton

.25m swim/10m bike/ 3.1m run                                     

Tina Karas

   1:23:47

Carol Keane

   1:38:50

Mom's 5K
May 13     Somerville              
                       

Kate McGonigle

      31:56  

Ann Marie McDonald

      41:49    1st Div.  

Scituate Firefighter's 5K
May 13                   
                       

Lenny Busa

      22:37  

Melrose Run For Women 5K
May 13                   
                       

Catherine Kane

      30:52  

Cape Cod Irish Village 5 Miler
May 12                   
        Yarmouth               

Bob Hannon

      38:29    1st Div. 

Joanne Morris

      42:22    2nd Div.  

Irene Aurilio

      48:24  

Jack Kilcommons

      55:39 

Quincy Lions 5K
May 12                   
                       

Hassan Haydar

      20:05    3rd Overall/ 1st Div.  

Billy McLeod

      24:14    2nd Div. 

Playworks Run For Recess 5K
May 12                         
      Boston                       

William McGonagle  (age 9)

      25:24  

Neil McGonagle

      25:27  

Kathryn McGonagle  (age 7)

      40:21  

Pam McGonagle

      40:22  

William Pasquantonio 5K
May 12                       Randolph
                          

Danielle Murphy

      21:43    1st Female Overall  

Harry Parsekian

      31:45  

Dundalk Half-Marathon
May 9                      Ireland
                          

Aoife Parrella

   1:32:19    1st Female Overall

Cox Marathon
May 6         
Providence, R.I.            Qualified Boston***      

Mike Lamoureux

   3:04:11***  PR

Kevin Griffin

   3:24:37***

Bernie Alcock

   3:27:35

Benjamin Schwartz

   3:37:35

Leanne Tierney

   3:37:48***  PR

Barry Woods

   3:40:47

Lauren Frazier

   3:44:28

Maura Sullivan

   3:47:22***

Sarah Atiya

   3:49:54

Tom Griffin

   3:51:09

Michael Guerriero

   3:54:52    PR

Maureen Tighe

   3:55:11

Manny Paula

   4:01:00

Paul Joseph

   4:22:30    PR

David Cummings

   4:39:52

Frank O'Leary

   4:40:50

Jen Kelly

   4:50:33

Phil Hailer

   5:35:47

Cox Half-Marathon
May 6            Providence, R.I.           
      

Therese Hudson

   2:07:20

Amanda Kelly

   2:14:39

Run For H.A.W.C. 5 Miler
May 6         
              Salem, Ma.                

Glenn Diamond

      32:44    1st Div. 

Cindy Diamond

      50:10  

Hyde Park 5K
May 6         
                          

Neil McGonagle

      18:14    3rd Overall   

Ed Glora

      20:36    2nd Div.   

Dean Luce 5K
May 6         Canton
                          

Kaitlyn Wroblewski

      22:18    1st Div.   

Billy McLeod

      23:38    1st Div.   

Sprint 4 Super Saturday 5K
May 6                              Braintree
                          

Lisa Morrissey

      25:58   1st Div.   

Katherine Pugsley

      26:23   

Steve Pugsley

      37:34    1st Div.

Marine Corp. Honor Run 5K
May 5                              S. Boston
                          

Matt Kelsch

      19:17    3rd Div.   

Patrick O'Neill

      20:04    3rd Div.   

Lisa Motta

      20:30    1st Div.   

Bill Sinnott

      20:48    1st Div.   

Sara Lupica

      22:04    1st Div.   

Joe McCarthy

      22:08    1st Div.   

Terry Buchmiller

      22:36    2nd Div.   

Ed Glora

      24:05  

Alma McDermott

      24:59     

Michelle Hobin

      25:00

Ed Orlinski

      25:25   

Lisa Sheldon

      27:10  

Harry Parsekian

      32:17    1st Div.  

John Billings

      33:10 

Kelly Fitzgerald

      34:03  

John McDermott

      35:04  

Sally Glora

      46:23  

Big Sur International Marathon
Apr. 29                            Carmel, Ca.
                          

Steve Pugsley

   5:03:45

Feed The Need 5K
Apr. 29             Hingham
                          

Billy McLeod

      24:15    1st Div.   

Ann Marie McDonald

      41:21    1st Div.   

Keeping The Beat 5K
Apr. 29                   Hull
                          

Lenny Busa

      23:50    1st Div.   

Greg Keefe

      24:52   

Donnalee Guerin

      26:41    1st Div.   

Ann Marie McDonald

      44:41    1st Div.   

James Joyce Ramble 10K
Apr. 29                       Dedham
                          

Kate Klim

      38:51   

Ted Resnikoff

      41:04   

Steve Murray

      42:10   

Michael Martin

      42:49   

David Higgins

      44:23   

Jim Pike

      44:33   

David Dobrindt

      44:58   

Kevin Shaugnessy

      45:12   

Adrian Bellando

      47:00   

Kelly Keegan

      47:01   

Bob Hannon

      47:16   

Mary Martini

      49:19   

Kevin Weldon

      50:20   

Cindy Jolliemore

      50:41   

John Cunniffe

      51:02   

Heather McLoughlin

      51:04   

Maryann Symanowicz

      52:46   

Andrea Leverentz

      52:48    PR

Howard Lurie

      53:25    PR   

Brett Richardson

      54:14   

Lisa Monahan

      55:37  

Bob Gaudet

      57:40 

Rick Nichols

      57:46  

Jen Bagni

   1:00:25    

Irene Aurilio

   1:04:04

Courtney Abber  (age 13)

   1:06:08

Tracy Abber

   1:06:11

Karen Whitbeck

   1:21:44

Norfolk Runs 5K
Apr. 29           Norfolk
                          

Reno Stirrat

      17:46    1st Overall   

Susan Stirrat

      23:24    1st Div.  

Blue Hills Trail 10 Miler
Apr. 29                      Milton
                          

Jane Hoffman

   1:40:23

Health Melrose 5K
Apr. 28                Melrose
                          

Matt Kelsch

      23:13   

Robert Bruzzese

      23:40

Brewster In Bloom 5K
Apr. 28                  Brewster 
                          

Kara Bowen

      21:01    2nd Female Overall/ 1st Div.  

Terri Walsh

      23:32    3rd Div.   

Ring Around the Neck 5 Miler
Apr. 22                            Marblehead 
                          

Glenn Diamond

      34:40    2nd Div.

Robert Bruzzese

      38:50   

Cindy Diamond

      53:33

Doyle's Pub 5 Miler
Apr. 22               Jamaica Plain 
                          

Chris Forti

      28:15

John Goodwin

      29:37

Holly Madden

      30:35    3rd Female Overall/ 1st Div.

Kate Klim

      30:51    2nd Div.

Jim Provenzano

      32:54

Bryan Van Dorpe

      36:46

Adrian Bellando

      39:16

Jon Fisher

      39:33

Jorge Espada

      40:38

Andrea Leverentz

      41:42    PR

Joanne Morris

      41:46    3rd Div.

Ed Orlinski

      42:54

John Flaherty  (Dorchester)

      43:26

Meredith Morris

      43:29

Susan Downey

      45:43

Jack Graney

      46:01

Jen Bagni

      46:39

Jim McLoughney

      46:50

Bob Didrikson

      51:53

John Kilcommons

      54:08

Ann Marie McDonald

    1:11:48    3rd Div.

Run For Charlotte 10K
Apr. 22                 Braintree
                          

Kieran McAllen

      40:45

Joe Rooney

      43:29    2nd Div.

Alexandra Schmidt

      43:48    3rd Div.

Lenny Busa

      44:15

David Higgins

      44:19

Jen Hopkins

      44:33    3rd Div.

Cindy Jolliemore

      47:53

Kaitlyn Wroblewski

      47:53

Jill Wilson

      48:51

Denise Donovan

      51:55

Tracy Abber

      53:27

Dian O'Sullivan

      54:44

Tina Karas

      56:49

Run For Charlotte 5K
Apr. 22                 Braintree
                          

Brendan Nee

      19:31    1st Div.

Billy McLeod

      23:23    1st Div.

Jane Bagley

      25:05    2nd Div.

Lisa Morrissey

      27:57

Carla Smith

      29:01

Terry Partridge

      30:20    1st Div.

Pat Brennan

      39:32    3rd Div.

 

Top 3 Male Boston Marathon Results in order Of time
April  16  
           

LAST NAME FIRST NAME Time

Lamoureux
Dave 2:59:25
Hughes             Paul 3:11:53
Lynch Brendan 3:33:47


 

Top 3 Female Boston Marathon Results in order Of time
April  16  
           

LAST NAME FIRST NAME Time
McDonald Erin 3:19:45
Motta Lisa 3:37:39
Laneau Leanne 3:50:35

 

 

Boston Marathon Results in alphabetical order    
April  16  
                                     Qualified Boston***

Abber,  Tracy

   4:47:26

Antin, Nancy

   5:16:58

Atiya,  Sarah

   4:18:14

Audet,  Michele

   5:51:36

Bagley,  Jane

   5:56:18

Bagni,  Jen

   6:09:07

Bartolomei, Keith

   6:35:31

Bartolomei,  Renee

   5:36:51

Bellando, Adrian

   4:14:41

Bernazzani, Laurie

   5:15:34

Bernazzani, Margaret

   5:26:24

Bowen, Kara

   3:53:05

Breen,  Cathy

   4:11:00

Brophy,  Pat

   4:44:00

Buchmiller,  Terry

   3:53:46

Casey, Kathleen

   6:10:12

Casey, Theresa

   6:52:37

Castriano, Eric

   5:20:11

Cheney, Colleen

   4:56:38

Christian, Marie

   5:09:06

Cidlevich, Steve

   6:30:04

Cidlevich, Theresa

   6:23:35

Cohane, Stacie

   6:10:12

Collins, Bob

   5:33:03

Conley, Charles

   5:26:41

Corso, Vincent

   3:40:21

Costello, Christine

   4:31:19

Curran, Kevin

   4:30:14

Dangora, Jim

   5:04:49

Dannaher, Michelle

   4:59:24

Day, Bridget

   4:55:46

Degan, Brian

   6:27:34

DeSimone, Jen

   4:27:09

Dobrindt, David

   5:01:43

Doherty, Michelle

   5:05:21

Doherty, Pat

   5:17:51

Donnelly, Kyla

   4:19:44

Donovan, Denise

   5:07:45

Duffy, Monica

   5:09:00

Egan, James

   3:55:20

English, Emily

   5:26:18

Fahey, Paul

   6:45:20

Falconi, Bob

   4:07:12

Farren, Denise

   5:19:55

Feilteau, Richard

   5:29:51

Fitzgerald, Brian

   6:55:48

Frazier, Lauren

   4:49:59

Flanagan, Alexis

   5:43:11

Fuerte, Jesus

   4:07:25

Gautreau, Mike

   4:42:46

Gill, Susan

   5:27:45

Gillick, Tanya

   4:13:04

Gilman, Boyd

   4:30:38

Glora, Ed

   6:51:54

Grace, Ed

   6:32:51

Graham, Johnice

   4:57:02

Grant, Aisling

   5:20:55

Grealish, Gerry

   4:33:10

Griffin, Michelle

   4:57:11

Griffin, William

   7:07:01

Guerin, Donnalee

   6:12:25

Guerriero, Michael

   5:44:16

Guerriero, Stephanie

   5:44:16

Hailer, Phil

   6:06:40

Halton, Justin

   4:07:25

Harrifeld, Brian

   4:00:57

Harrington, Edward

   3:59:01

Haydar, Hassan

   3:54:12***

Henry, Joseph

   5:12:04

Herman, Daniel

   5:40:05

Higgins, David

   5:08:55

Hobin, Michelle

   5:13:41

Hubbard, John

   6:43:29

Hudson, Paul

   6:12:46

Hughes, Paul

   3:11:53***

Jaco, Lito

   4:41:09

Johnston, Robert

   6:23:30

Joseph, Paul

   5:08:19

Kanyugi, Jen

   5:25:01

Keefe, Greg

   4:38:08

Kelly, Amanda

   5:54:52

Kelly, Frank

   7:01:49

Kelsch, Matt

   3:44:02

Kennedy, Jake

   4:34:57

King, Gail

   4:48:13

Knight, Matthew

   3:43:31

Kocon, Laurie

   4:20:08

Lamie, Maureen

   3:51:55***

Lamoureux, Dave

   2:59:25***

Lamoureux, Kristy

   4:00:43

Laneau, Leanne

   3:50:35

Lannon, Geralyn

   4:44:32

Lebedis, Christine

   5:21:13

Lupica, Sara

   3:55:37

Lurie, Howard

   5:33:35

Lurie, Martha

   4:57:05

Lynch, Brendan

   3:33:47

Maffeo, Carmella

   5:51:01

Maguire, Dan

   6:12:25

Maneikis, Charley

   6:19:09

Martini, Mary

   4:29:46

Maser, Brian

   4:45:49

Massey, Shannon

   6:16:03

Mayo, Jane

   6:32:51

McCabe, Bill

   4:28:53

McCarthy, Brian

   4:09:11

McCarthy, Joe

   4:19:38

McCormack, Shawn

   4:17:23

McDermott, Clare

   5:15:38

McDonald, Erin

   3:19:45***

McGinty, Charlotte

   5:34:48

McGlynn, Sinead

   4:22:41

McGonagle, Neil

   5:20:37

McLoughlin, Heather

   4:47:26

Melkonian, Jen

   4:17:47

Mitchell, Jen

   6:08:49

Morgan, Dwane

   3:40:05

Morrissey, Lisa

   5:34:49

Motta, Lisa

   3:37:39***

Murphy, Danielle

   4:10:43

Murray, Cristen

   4:42:28

Murray, Steve

   4:15:28

Nemzer, Aaron

   4:42:44

O'Connor, Linda-Marie

   4:10:19

O'Neill, Nikki

   5:44:04

O'Neill, Patrick

   4:19:33

O'Toole, Kara

   6:01:11

Paradis, Sarah

   4:18:19

Paula, Manny

   5:30:00

Pike, Jim

   3:55:21

Plourd, Kate

   4:07:50

Polito, Dan

   5:20:53

Poirier, Nicole

   4:41:56

Porter, Mark

   5:53:43

Pugsley, Katie

   5:12:50

Pugsley, Steve

   5:52:23

Purcell, John

   5:39:17

Raftery, Brendan

   5:14:27

Reid, Lauren

   4:47:32

Resnikoff, Ted

   3:40:15

Rezzuti, Lisa

   5:19:08

Rodriguez, Stacy

   5:30:23

Rufo, Gerry

   4:46:52

Scannell, Mike

   5:18:42

Scannell, Tom

   5:18:42

Shaugnessy, Kevin

   5:08:13

Sinnott, Bill

   4:42:51

Sprague, Tricia

   5:12:36

Stirrat, Susan

   4:26:28

Sullivan, Carol

   3:55:31

Sullivan, Maura

   4:32:38

Sullivan, Michael

   4:01:38

Thomas, Chris

   5:36:05

Thomas, Courtney

   5:36:04

Tierney, Leanne

   4:01:59

Tighe, Maureen

   4:41:32

Timmermann, Tim

   4:50:35

Tupper, Deborah

   4:54:41

Twomey, Dave

   4:14:19

Van Buren, Roy

   4:51:19

Vonderheide, Dawn

   6:53:03

Ward, Paula

   6:05:41

Williams, Lindsey

   6:44:28

Willner, Jon

   4:24:48

Willson, Rebecca

   4:55:23

Winston, Andrew

   4:13:10

B.A.A. 5K
Apr. 15       Boston
                          

Rich Voto

      19:06

Barry Woods

      21:20

Joe Rooney

      21:52

Lisa Calli

      22:41

Kristen Patneaude

      24:24

Alma McDermott

      25:06

Terri Murray

      25:08

Alissa Nemzer

      26:10

Ed Orlinski

      26:52

Laura Walsh

      27:55

Jane Deery

      29:31

Jen Salman

      29:31

Bob Gaudet

      29:56

Crescent City Classic 10K
Apr. 7    
             New Orleans, La.                          

Henry Stankiewicz

      51:06

Great Bay Half-Marathon
Apr. 7    
             Newmarket, N.H.                          

Maryann Symanowicz

   1:59:37

Andrea Leverentz

   2:01:50

Beat The Bunny 5K
Apr. 7    
           Hingham                          

Kevin Shaughnessy

      20:31    3rd Overall

Billy McLeod

      24:14    1st Div.

Beacon Dash 5K
Apr. 1     
       Boston                          

Robert Bruzzese

      21:11    2nd Div.

Mike Mulrooney

      21:29    3rd Div.

Billy McLeod

      23:15    1st Div.

Cohasset By The Sea 10K
Apr. 1     
                                 

Mike Lamoureux

      39:42    PR

Kevin Shaughnessy

      41:31

Jeff Duryea

      44:14

John Cunniffe

      51:05

Ed Orlinski

      55:53

Carmel Carlyle

      56:06

Donna De'Almeida

      57:06

Adrienne Ramsey

    1:00:00

Therese Hudson

    1:01:09

Mary Scherr

    1:07:29

Lisa Geany

    1:08:16

Ross School 5K
Apr. 1     
     Braintree                             

Rita Stones

      25:22    3rd Div.

Run For The Troops 5K
Apr. 1     
                  Andover                             

John Goodwin

      18:41    1st Div.

Dennis Reidy

      23:14

Boston Tune-Up 15K
Mar 31     
           Upton                             

Rick Nichols

   1:19:10

Shifter's 5K
Mar 31      Waltham
                              

Brett Richardson

      22:18

Marie Christian

      23:32

Jim Sweeney

      31:31

St. Patricks 5K Recovery Run
Mar 25
                               Lynn

Beth Clancy

      23:07    3rd Female Overall/ 1st Div.

An Ras Mor 5K
Mar 25
         Cambridge

Joanne Morris

      25:23

Meredith Morris

      25:43

Paula Mazzeo

      26:48

Mike Broderick

      28:04

Malden Rotary 10K
Mar 24
       

Robert Bruzzese

      45:13

Malden Rotary 5K
Mar 24
       

Ann Marie McDonald

      42:45    2nd Div.

Rome Marathon
Mar 1
8       Rome, Italy     

Diane O'Sullivan

   4:37:37

Ras Na h'Eireann USA 5K
Mar 1
8                  Somerville

John Goodwin

      19:09    1st Div.

Bernie Alcock

      20:11

Jen DeSimone

      23:10

Kyla Donnelly

      23:45

Liz O'Shea

      23:52

Lori Kocon

      25:06

Diane Shepard

      26:41

Sarah Laperriere

      27:38

Gerty Kelly

      29:53

Quincy Half-Marathon
Mar 1
8               

Holly Madden

   1:22:55    1st Female Overall   PR

Brian McCarthy

   1:26:25

Mike Lamoureaux

   1:26:41    PR

Hassan Haydar

   1:28:53    1st Div.

Kara Bowen

   1:30:19    1st Div.

Jesus Fuerte

   1:31:07   

Kevin Griffin

   1:31:24    PR

Steve Murray

   1:31:26

Aoife Parrella

   1:32:31    3rd Div.  PR

Alexandra Schmidt

   1:32:52    PR

Kevin Shaughnessy

   1:32:55

Jim Provenzano

   1:33:12

Rich Voto

   1:33:21

Christina Stone-Pickering

   1:33:44

Maureen Lamie

   1:34:31    3rd Div.  PR

Patrick Sheehan

   1:34:40

Jim Pike

   1:34:42

Matt Kelsch

   1:35:21

Brendan Nee

   1:35:40

Bill Sinnott

   1:37:42

Barry Woods

   1:38:04

Joe McCarthy

   1:38:16    2nd Div.

Chris Thomas

   1:38:20

Jane Hoffmann

   1:39:43

Tom Griffin

   1:40:14

Michael Sullivan   (Weym.)

   1:40:29

Lauren Frazier

   1:41:06

Sarah Paradis

   1:41:56

David Higgins

   1:42:10

Leanne Tierney

   1:42:16

Sinead McGlynn

   1:42:21

Kate Plourd

   1:43:44

Brian Maser

   1:43:48

Greg Keefe

   1:44:17

Sarah Atiya

   1:45:47

Jen Melkonian

   1:45:54

Winn Gatewood

   1:46:02

Marie Christian

   1:47:38

Lenny Busa

   1:47:54

Mike Guerriero

   1:48:05    PR

Jim Pender

   1:48:15

Heather McLoughlin

   1:51:02    PR

Tracy Abber

   1:51:33    PR

Johnice Graham

   1:52:00

Kaitlyn Wroblewski

   1:52:10

Matt Soch

   1:53:00

Rick Nichols

   1:53:13

Andrea Leverentz

   1:53:13    PR

Elaine Ryan

   1:54:04

Jill Wilson

   1:54:34

Theresa Sullivan

   1:54:49

Lisa Morrissey

   1:55:58

Dave Cummings

   1:56:07

Katie Pugsley

   1:56:36

Erin Joyce

   1:56:36

Heidi Price

   1:57:04    PR

Denise Donovan

   1:57:10

Robert Johnston

   1:57:19

Rita O'Leary-Stones

   1:57:54

Rich Felteau

   1:58:44

Donnalee Guerin